Fed kararı, banka hisseleri, Xi’nin Rusya’yı yalnız bırakması – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed fiyat istikrarı ile finansal istikrar arasında bir seçim yapmak zorunda. Hazine Bakanı Janet Yellen’ın konuşmasının ardından banka hisseleri toparlanırken Rusya, doğal gazı için yeni ihracat pazarları arıyor. Xi Jinping ise Vladimir Putin’i zor durumda bıraktı.

1. Fed zor bir değiş tokuşla karşı karşıya; İngiltere’nin enflasyon verisi, ilginç bir hatırlatma oldu

Fed; daha önceki artırımlarının, ekonomi ve aynı derecede endişe verici bir şekilde finansal sistem üzerinde giderek daha belirgin bir etki yarattığı bir dönemde faiz artırımına devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Piyasa faiz oranları, en olası sonucun Fed’in Fed Fonları için hedef aralığını 25 baz puan artırarak %4,75-%5’e yükseltmesi olduğunu gösteriyor ki bu Silvergate Capital (NYSE:SI), Silicon Valley Bank ve Signature Bank’in çöküşünden hemen önce beklenenden daha ufak bir artış oranı.

İnatçı enflasyonun, merkez bankalarının bankacılık sektörüne karşı daha hoşgörülü davranma kabiliyetini nasıl sınırladığına dair bir hatırlatma aldık. Rekor gıda fiyatları İngiltere’nin enflasyon oranını tekrar %10,4’e yükselterek Perşembe günkü politika toplantısında İngiltere Merkez Bankasının yeni bir artış kararı alma ihtimalini artırdı.

2. Banka hisseleri, Yellen’ın konuşmasının ardından toparlandı

Hazine Bakanı Janet Yellen‘ın, gerekirse hükümetten daha fazla yardım sözü vermesinin ardından Fed, ABD bankacılık sektöründeki stresin, en azından şimdilik hafiflediğine dair işaretlerle cesaret bulmuş olabilir.

Son dönemdeki satışların ve mevduat çıkışlarının yükünü çeken First Republic Bank (NYSE:FRC) dahil olmak üzere bölgesel banka hisseleri, Yellen’ın konuşmasına karşılık Salı günü sert bir şekilde yükseldi, piyasa öncesinde de bu kazançlardan vazgeçme belirtisi göstermedi.

2 yıllık Hazine getirisi, bu hafta başındaki en düşük seviyesine göre 50 baz puan yükseldi. Bu da yeni bir gevşeme döngüsüne erken başlanacağına dair ilk beklentilerin hızla azaldığını gösteriyor.

3. Fed kararı öncesinde hisse senetleri sakin; Nike’ın temizlik satışı ve Japon 737 siparişi odakta

Bu arada S&P 500, banka hisseleri üzerindeki gürültü patırtı başlamadan öncesine, yani Şubat ayı sonundaki seviyesine geri döndü. Vadeli sözleşmeler ise Fed kararı öncesinde nötr bölgede yer alıyor; Salı günkü yükselişin ardından sadece ufak bir düzeltme görüldü.

Dow Jones %0,1 düşerken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,3 değer kaybetti.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında; son çeyrekte fazla envanteri temizlemek için fiyatları düşürmesinden dolayı kârında %11’lik bir düşüş bildiren Nike (NYSE:NKE) yer alıyor. Ayrıca Google’ın, Microsoft (NASDAQ:MSFT) destekli ChatGPT’ye yanıtı olan yapay zeka fonksiyonu Bard’ı kullanıma sunmaya başlamasının ardından Alphabet (NASDAQ:GOOGL) de odak noktasında olacak.

Alphabet; Kongre’nin TikTok’un arkasındaki teknolojiyi kamulaştırmasını engellemek için elinden geleni yapan ByteDance’in Capitol Hill’de verdiği ifadeden de etkilenebilir.

Japan Airlines’ın (TYO:9201) 737 MAX uçakları için verdiği büyük siparişin ardından Boeing (NYSE:BA) hisseleri de sıraya girdi.

4. Xi, Putin’i yeni boru hattı projesinde yüzüstü bıraktı

Devlet Başkanı Xi Jinping; Rusya’nın Sibirya’dan Moğolistan üzerinden Çin’e uzanan yeni bir doğal gaz ihraç boru hattı inşa etme önerisine karşı çıktı. Bu hamle, Batı’nın yaptırımlarıyla mücadele eden Rusya’nın, yeni ihracat geliri kaynakları bulma ihtiyacının altını çizdi.

Putin’in, görüşmelerin neredeyse tamamlandığı yönündeki yorumlarına rağmen Xi, “Sibirya’nın Gücü” olarak adlandırılan hattın genişletilmesi olasılığı hakkında yorum yapmayı reddetti. Putin’in, ülkelerin küresel güney ile uluslararası ticaretin takasında yuan kullanımını genişletmesi önerisini de onaylamadı.

Ancak Xi – beklendiği üzere – Çarşamba günü mevkidaşı Vladimir Putin ile saatler süren görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamalarda Rusya’nın Ukrayna konusundaki tutumunu, büyük ölçüde destekler göründü ve NATO ile Batı’nın, Kiev’i destekleme çabalarına yönelik eleştirilerinde Putin’e katıldı.

Uluslararası Para Fonu Salı günü Ukrayna için 15,6 milyar dolarlık yeni bir paketi kabul etmişti.

5. Petroldeki zayıf toparlanma, ABD’nin stok artışıyla sınırlandı

Ham petrol fiyatları zayıf bir şekilde toparlanırken ABD stoklarında görülen bir başka artış, küresel talebe yönelik yakın vadeli tehdidi hatırlattı.

Amerikan Petrol Enstitüsü, geçen hafta ham petrol stoklarında 3,26 milyon varil artış bildirerek 1 milyon varilin üzerinde düşüş beklentilerine meydan okudu. Hükümet verileri ise her zamanki saatinde açıklanacak.

WTI fiyatları %0,7 düşüşle 69,21 dolar olurken Brent %0,4 düşüşle 75,02 dolara indi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir