Finlandiya’nın NATO üyeliği için yeşil ışık bekleniyor: Erdoğan ve Fin lider Niinistö Beştepe’de görüşecek

T24 Dış Haberler

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin önündeki en büyük engel, bugün kalkabilir. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö’nun bugün yapacağı görüşmenin ardından Ankara’nın Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyeceğini açıklaması bekleniyor. 

Niinistö, dün başlayan çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanlığı’nın yayımladığı programa göre Erdoğan bugün saat 14.30’ta Niinistö’yu Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşılayacak. İki lider 14.45’te ikili görüşmeye başlayacak ve 16.45’te basın açıklaması yapacak. 

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimini başlatmasının ardından NATO üyeliğine başvurmuştu. Türkiye iki ülkenin “terör örgütlerine ılımlı yaklaşımı” nedeniyle üyeliğe destek vermemişti. Türkiye ilerleyen zamanda İsveç’in hala gerekli talepleri karşılayamadığını, ancak Finlandiya’nın tek başına üye olmasına sıcak bakabileceklerini söylemişti. 

Finlandiya uzun süre İsveç’ten ayrı NATO’ya katılma fikrine mesafeli dursa da mart ayında duruşunu değiştirdi.

Finlandiya parlamentosu, 1 Mart’ta ülkenin NATO üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul ederek, Helsinki’nin İsveç’ten ayrı olarak ittifaka üye olmasının önünü açtı. 

Ankara’nın bugün Finlandiya’ya yeşil ışık yakması durumunda Finlandiya’nın katılım anlaşması Türkiye Büyük Meclisi’nde oylanacak. 

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, Finlandiya ile İsveç’in katılım anlaşmalarını ulusal meclislerinden geçirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta partisinin grup toplantısında Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakacağının sinyalinin vererek, “Süreç neyse o süreci işleteceğiz. Üstümüze düşen görevi yapacağız. Verdiğimiz sözü tutacağız. Cuma günü gelsin Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşüp verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz” dedi.

Batı, iki ülkenin üyeliklerinin Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak zirveye yetişmesini istiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir