7 aylık ‘Asraf Bebek’ ve 21 Gazzeli hasta Etlik Şehir Hastanesine sevk edildi

7 aylık “Asraf Bebek” ve 21 Gazzeli hasta Etlik Şehir Hastanesine sevk edildi

ANKARA – İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırılarından yaralı olarak kurtulan 7 aylık “Asraf Bebeği”nde yer aldığı 21’i çocuk hasta ve 23’ü refakatçi 44 kişi, tedavilerinin devamlılığını sağlamak amacıyla Etlik Şehir Hastanesine sevk edildi.

Türkiye‘nin Gazze’deki hastalara ve vatandaşlara yönelik yardımları devam ediyor. Bu çerçevede Türk Hava Kuvvetlerine ait C-130 kargo uçağı, 7 aylık “Asraf Bebeği”nde yer aldığı 21’i çocuk hasta ve 23’ü refakatçi olmak üzere toplamda 44 kişiyi Türkiye‘ye getirdi. Ankara’daki Etimesgut Askeri Havalimanı’na inen C-130 kargo uçağındaki hasta ve refakatçiler, hazır bekletilen ambulanslarla hızlı bir şekilde Etlik Şehir Hastanesine tedavileri yapılmak üzere sevk edildi.

88 kanser hastası Türkiye‘ye getirildi

İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından Türkiye ile Mısır koordinasyonunda gerçekleştirilen sağlık diplomasisinin ardından 16 Kasım tarihinde 27 hasta ve 13 refakatçi, Refah sınır kapısından geçerek Mısır’ın El-Ariş Havalimanına getirilmişti. Daha sonra ise Gazzeli hasta ve refakatçiler Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait A400 tipi kargo uçağıyla Türkiye’ye transfer edilmişti. Akabinde ise Türkiye, sağlık diplomasisine hız kesmeden devam ederek, 61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçinin 20 Kasım’da Türkiye’ye getirilmesini sağlamıştı.

İlk defa yaralı Gazzeliler Türkiye’ye getirildi

İsrail tarafından bombalanan Türk Filistin Dostluk Hastanesinin sağlık hizmeti verememesiyle Türkiye’ye getirilen kanser hastası Gazzelilerin ardından ilk defa yaralı 3 Gazzeli çocuk tedavi için uçak ambulans ile Türkiye’ye 23 Kasım’da getirilmişti.

Gazzeli hastalar Etlik ve Bilkent Şehir Hastanesinde tedavi görüyor

Türkiye, Mısır ve İsrail iş birliğiyle yürütülen transfer süreci sonrası hastalar, önce pandemi ardından 6 Şubat depremlerinde sağlık merkez üssü olan Etlik ve Bilkent Şehir Hastanelerinde tedavi altına alındı.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etimesgut Askeri Havalimanında yaptığı açıklamada, bugüne kadar 200 Gazzeli’nin Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x