AFAD yıkık eve ‘hasarsız’ raporu verdi. Evin enkazında yaşayan aileye elektrik ve su faturası geldi

Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre; Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde, Hatay’ın Antakya ilçesinde yaşayan Ayşe Kaplanoğlu’nun evi ağır hasar aldı.

Ayşe Kaplanoğlu AFAD konteyner kentine başvuru yaptı.

Ev sahibinin de Antakya’da olmadığını ve ev sahibine ulaşamadığını söyleyen Kaplanoğlu, “Burası benim dört senedir kirada oturduğum yer. Ev yıkıldı, ağır hasarlıydı zaten. Biz evden zor çıktık. Kızımın kolu sakatlandı. Altı ay kadar kızımın tedavisi için İstanbul’da kaldık. Altı ayın sonunda Antakya’ya geri geldik. Geldik ama ne yapacağız bilmiyoruz ki… Ev yok, iş yok, güzelim Antakyamız yok. Eşim engelli. Başımızı bir yere sokalım dedik, AFAD’a başvuru yaptık ama konteyner çıkmadı. Nedeni de sistemde evin hasarsız görünmesi… Ben bir şekilde evimin hasar durumunu AFAD’da görevlilere anlattım. Bana mesaj geldi, konteyner başvurusu için evime ait elektrik, su faturası istiyorlar. Evim yıkılmış, canımı zor kurtardım. Aylarca İstanbul’da kaldım. Ben yokken bina komple kaldırılmış. Ben elektrik, su faturası nereden bulayım?” diye konuştu.

Banyo ve tuvaleti olmadığını söyleyen Kaplanoğlu, insani yaşam koşulları istediğini belirtti.

“BANYO VE TUVALETİMİZ YOK”

Sağlam raporlu evinin enkazının üzerine çadır kurarak yaşayan Kaplanoğlu, aylardır banyo yapamadıklarını, tuvaletleri olmadığını söyledi. İnsani koşullarda yaşamak istediklerinin altını çizen Kaplanoğlu, “Ne banyo var ne tuvalet. Karnımızı zor doyuruyoruz. Ne yapalım, nereye gidelim? İnsani şartlarda yaşamak bizim de hakkımız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x