Boğaziçililer, rektörü şikayet etti

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün kampüse giriş yasağı getirdiği öğrenciler, eğitim ve barınma haklarının engellenmesi sebebiyle Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklama sırasında “üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “kayyumlar gidecek biz kalacağız” şeklinde sloganlar da atıldı.

Öte yandan öğrenciler tarafından rektör ve rektörlük çalışanları hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Berkay Morkan tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

-Boğaziçi Üniversitesinde kayyum yönetimin öğrencilere ve akademisyenlere danışmadan aldığı fakülteleri bölme kararının ardından başladığımız Demokratik Üniversite Nöbetimizin 2. günündeyiz.

-Dün, nöbetimizin 1. günü için çıktığımız çağrıyla birlikte, okula girmek isteyen 10 arkadaşımızın yönetimden hiçbir gerekçe sunulmaksızın öğrenci kartlarının iptal edildiğini ve okula girişlerinin yasaklandığını öğrendik.

‘EĞİTİM ÖĞRETİM VE BARINMA HAKLARINDAN MAHRUM EDİYOR

-Kayyum yönetim her gün yeni bir antidemokratik uygulamayla karşımıza çıkmaya devam ediyor.

-Fakültelerimizin kapatılması ve bölünmesiyle başlayan bu süreçte, biz öğrencilerin yoğun tepkisiyle karşılaşan ve bu hareketi baskılamak için çareyi tespit edebildiği öğrencilerin okula girmesini engellemekte bulan kayyum yönetim, öğrencileri hem eğitim-öğretim haklarından hem de yurtta kalanları barınma haklarından mahrum ediyor.

-Bununla ilgili yazılı bir açıklama talebinde bulunan arkadaşlarımız elleri boş dönmekle birlikte, karşılarında bu konuya dair şikayette bulunabilecekleri bir kişi bile bulamıyorlar.

-Bu usulsüz ve hukuksuz kararlara karşı, dün bütün arkadaşlarımızla Güney Kampüs’te kapıda bir araya gelerek oturma eylemi düzenledik. Bu eylemin ardından kampüs içinde yurtta kalan arkadaşımızın okula girişini sağlayabildik. Ancak bununla yetinmeyeceğiz.

-Keyfi bir şekilde okula girişi engellenen bütün arkadaşlarımız okula girene ve mücadelemize bizimle birlikte omuz verene kadar bu dayanışmayı sürdüreceğiz.

Bu hukuksuz kararlarla ve yıldırma politikalarıyla mücadelemizi zayıflatmaya çalışanlara karşı birliğimizi sürdürerek ve büyüterek karşılarında durmaya devam edeceğiz.

‘KAYYUMLAR GİDECEK BİZ KALACAĞIZ’

-Biz bu baskı ve yıldırma politikalarına, 2021’deki Boğaziçi direnişinde özerk ve demokratik bir üniversite için mücadele eden arkadaşlarımıza açılan soruşturmalardan, disiplin cezalarından, tutuklamalardan; ve ODTÜ’de de bizim gibi demokratik üniversite için mücadele veren arkadaşlarımıza açılan soruşturmalardan aşinayız.

-Ve yine Boğaziçi direnişinden aldığımız mirasla ve ODTÜ’deki sıra arkadaşlarımızdan aldığımız güçle demokratik üniversite talebimizi baskılamaya çalışan bu politikalara karşı nasıl direnç göstereceğimizi biliyoruz.

-Kayyum yönetim de biliyor ki haklı davamız için gösterdiğimiz irade bizleri kampüse almayarak zayıflatılamaz. Sıra arkadaşlarımızın keyfi bir şekilde kampüse alınmamasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Hatırlatıyoruz; üniversiteler bizimdir, kayyumlar gidecek biz kalacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x