Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü

Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü

 

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki olan Türkiye lastik sektörünün mobilite lideri Brisa, 2023 yılının ilk dokuz ayında dengeli kanal dağılımı ve sağlam bilançosu ile güçlü bir performans gösterdi.

 

Şirket, yılın ilk 9 aylık döneminde riskten korunma işlemleri ve etkin fiyatlama stratejisi sonucunda operasyonel karlılığını korudu ve geçen yılın aynı dönemine göre faaliyet karında %59 artış kaydetti.

 

Brisa, 2023 yılı ilk dokuz ayında tek seferlik gelir/ giderler sonrası net karını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %46 arttırarak 2 milyar 154 milyon TL olarak gerçekleştirdi.

 

 

Türkiye lastik sektörünün mobilite lideri Brisa, 1 Ocak – 30 Eylül 2023 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde dengeli finansman maliyetleri ve bilançosu ile güçlü bir performans gösterdi, düşük borçluluk oranını korudu.

 

Brisa, 2023 yılı ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre cirosunu %53 artırdı. Faaliyet karında ise %59 artış gösterdi. Şirketin, 2023 yılı 9 aylık net karı tek seferlik gelir/ giderler hariç tutulduğunda geçen yılın aynı dönemine göre %70 artış gösterdi. Tek seferlik gelir/ giderler sonrası ise bu oran %46 olarak gerçekleşerek net kar 2 milyar 154 milyon TL oldu. 

 

Şirketin 2023 yılı ilk dokuz aylık sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; bu dönemde stratejik iş hedeflerine ulaşma yönündeki güçlü faaliyetlerini devam ettirdiklerini belirtirken, şöyle devam etti: “2018 yılında 300 milyon dolar yatırımla kurduğumuz Aksaray’daki lastik fabrikamızda 34 milyon dolarlık ilave yatırımla kapasite artışına gidiyoruz. Bu yatırımla birlikte yılda 4,6 milyon lastik üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Kapasite artışı ile devreye alacağımız özel karışım teknolojisiyle elektrikli araçlar gibi gelişen mobilite trendlerine uygun, sürdürülebilir, son teknoloji ve dünya standartlarında ürünleri daha hızlı bir şekilde pazara sunacak, araç üreticilerinin mobilite partneri olma tarafındaki gücümüzü artıracağız. Aynı zamanda Türkiye’nin ve sektörümüzün güçlü bir ihracatçı şirketi olarak, uluslararası pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz teknolojimizi güçlü ihracatımızla dünyaya yayıyoruz. Şu anda 90’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Aksaray Fabrikamızdan ise 77 ülkeye lastik gönderiyoruz. Yeni yatırımımız ile bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz.”

 

Ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 100 milyon dolar karşılığı TL tutarında “sürdürülebilir kalkınma” odaklı kredi anlaşmasına imza attıklarını vurgulayan Haluk Kürkçü, “Bu krediyi 2023-2025 dönemi yeni yatırım harcamaları programını finanse etmek için kullanacağız. Aksaray Fabrikamızda yeni makine ve ekipman edinimi ile kapasite artışını ve İzmit Fabrikamızda yakıt tasarruflu ve düşük karbon emisyonlu ürünlerin üretimini artırmaya yönelik modernizasyon ve iyileştirme yatırımları yapacağız” diye konuştu.   

 

Kürkçü, lastiğin ötesinde hizmetler sunarak Türkiye’deki mobilite dönüşümüne de liderlik etiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Otopratik ve Propratik hızlı bakım noktalarını Mobilite Merkezleri’ne dönüştürüyor ve yaygınlaştırıyoruz. 2023 yılında toplam 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni hizmetlerimizi devreye alıyoruz. Otopratik ile İstanbul’da ‘Yerinde Servis’ uygulaması başlattık. Aynı zamanda Otopratik mağazalarımız elektrikli şarj istasyonu hizmetini en yaygın olarak sunan Türkiye’deki ilk hızlı bakım servisi zinciri konumunda. 2023 sonu itibariyle bu sayıyı 70 istasyona çıkarmayı hedefliyoruz. 2030 yol haritamızda ise her Otopratik’te E-şarj istasyonu hedefimiz var. Diğer yandan bu dönemde, Otopratik markamız Cenntro Türkiye ile, elektrikli araçlar sektöründe büyük bir açığı kapatacak ve ilk olma niteliğinde bir iş birliğine imza attı.  Anlaşma kapsamında Otopratik noktaları, Cenntro Türkiye’nin elektrikli araçlarına teslim, satış sonrası bakım ve onarım hizmetleri verecek.”

 

Brisa’nın  sosyal yatırımlarına güçlü şekilde devam ettiği bir dönem geçirdiğini vurgulayan Kürkçü, “Deprem bölgesinde ekonomik ve sosyal hayatın yeniden canlanmasına destek olmak için ilk günden beri çalışmaya devam ediyoruz. Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında deprem bölgesinin yerel kalkınmasına öncülük edecek anlamlı bir projeye daha imza attık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Habitat Derneği iş birliği ve Sabancı Topluluğu şirketlerinden Kordsa, Teknosa ve Temsa’nın katkılarıyla Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ni açtık. Bu merkez sayesinde yerel kalkınmaya, gençlerin, kadınların yeniden ekonomik ve sosyal hayata katılmalarına destek olmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x