Dove ve Unilever yeşil iddialar nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Unilever’in bazı ürünlerin ne kadar “yeşil” olduğunu abartı olabileceğini söyledi.

Unilever, Cif, Dove ve deodorant markası Lynx gibi bilinen isimleri üretmektedir. Tüketici devi, duyuruya “şaşırdığını ve hayal kırıklığına uğradığını” söyledi ve iddiaların “herhangi bir şekilde yanıltıcı” olduğunu reddetti.

BBC’nin haberine göre, CMA, Unilever’in bazı ürünlerinde kullandığı bazı ifadelerin ve dilin “belirsiz ve genel göründüğünü” ve “alışveriş yapanları yanıltabileceğini” söyledi.

Gözlemci ayrıca, “kurumsal yeşil yıkama” olarak bilinen bazı ürün içeriklerinin, ürünlerin ne kadar doğal göründüğünü abartacak şekilde ambalaj üzerinde sunulduğunu söyledi.

Unilever’in yeşil yapraklar gibi renk ve görselleri kullanmasının bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı ve bunun, ürünlerin çevre dostu olma özelliğini bir kez daha abartabileceğini öne sürdü.

CMA patronu Sarah Cardwell, “Giderek daha fazla insan çevrenin korunmasına yardımcı olmak için üzerine düşeni yapmaya çalışıyor, ancak birçoğunun göründükleri gibi olmayan sözde ‘yeşil’ ürünler tarafından yanıltıldığından endişeleniyoruz” dedi.

Hareket, tuvalet malzemeleri, temizlik ürünleri, yiyecek ve içecek gibi ürünlerin reklamlarında yapılan yeşil iddialara ilişkin daha geniş bir soruşturmanın parçası olarak geliyor.

CMA, bu yılın başlarında alışveriş yapanların yiyecek ve içecek, temizlik ürünleri ve kişisel bakım malzemeleri de dahil olmak üzere ev temel ihtiyaçları için geçen yıl 130 milyar £’dan fazla harcadığını söyledi.

Gözlemciye göre, tüm bulaşık yıkama ürünlerinin %91’i ve tuvalet ürünlerinin %100’ü dahil olmak üzere bunların önemli bir kısmı yeşil veya çevre dostu olarak pazarlanıyor.

Unilever yaptığı açıklamada “şeffaf ve açık” sorumlu iddialarda bulunmaya kararlı olduğunu söyledi.

Bir sözcü, “CMA ile işbirliği yapmaya devam edeceğiz ve daha fazla bilgi talebine tam olarak uyacağız” diye ekledi. Reklam Standartları Otoritesi (ASA) da yeşil aklama yaptığından şüphelendiği şirketlere karşı sıkı önlemler alıyor.

Air France, Lufthansa ve Etihad’ın reklamları, tüketicileri havayollarının çevresel etkileri konusunda yanılttığı gerekçesiyle Aralık ayında yasaklanmıştı.

Lufthansa ve Etihad daha sonra reklamları kaldırırken Air France, BBC’nin yorum talebine yanıt vermedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x