İsrail Gazze’de yine mülteci kampına saldırdı: En az 42 ölü

Gazze’deki hükümetin medya ofisi, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Eş Şati Mülteci Kampı ve El Tuffah mahallesine saldırı düzenlediğini söyledi. Açıklamaya göre, kamptaki yedi eve düzenlenen saldırıda 24 Filistinli hayatını kaybetti. El Tuffah mahallesine düzenlenen saldırıda da 18 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Gazze’deki hükümetin medya ofisi direktörü Ismail Al-Thawabta, Reuters’a yaptığı açıklamada da iki saldırıda en az 42 kişi öldüğünü doğruladı. İsrail ordusu ise saldırılar sonrası kısa bir açıklama yaparak “Kısa bir süre önce, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) savaş uçakları, Gazze Şehri’ndeki iki Hamas askeri altyapı bölgesini vurmuştur” dedi. Ordu, kısa süre içinde daha fazla ayrıntının paylaşılacağını söyledi.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 37 BİN 551’E YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda can kaybı artmaya devam ederken, Güney Amerika ülkesi Küba da Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı ‘soykırım’ suçlamasıyla açtığı davaya müdahil olma kararı aldığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. İsrail ordusunun son 48 saatte, Gazze’nin çeşitli bölgelerinde altı ‘katliam’ gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 120 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 258 kişinin yaralandığı belirtildi.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 37 bin 551’e, yaralı sayısının 85 bin 911’e yükseldiği kaydedildi. Açıklamada hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail’in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı aktarıldı.

KÜBA’DAN UAD’DE AÇILAN ‘SOYKIRIM’ DAVASINA MÜDAHİL OLMA KARARI

Öte yandan, Küba, Güney Afrika’nın UAD’de İsrail’e karşı ‘soykırım’ suçlamasıyla açtığı davaya müdahil olma kararı aldığını açıkladı. Küba Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Filistin halkına karşı işlenen soykırım suçuna son vermeye yönelik uluslararası çabalara destek vermek amacıyla’ Güney Afrika Cumhuriyeti’nin UAD’de İsrail aleyhindeki ‘soykırım’ davasına müdahil olma kararı alındığı bildirildi.

Açıklamada, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi yükümlülüklerine bağlı kalarak Küba’nın ‘üçüncü bir devlet olarak sözleşmenin yorumuna ilişkin beyanda bulunma’ hakkını kullanacağı belirtildi. İsrail’in ‘ABD’nin suç ortaklığının koruması altında, 4’üncü Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini görmezden geldiği’ aktarılan açıklamada, soykırımın, apartheid rejiminin, zorla yerinden etmenin ve toplu cezalandırmanın dünyada yerinin olamayacağı vurgulandı.

GÜNEY AFRİKA, 29 ARALIK’TA İSRAİL’E DAVA AÇMIŞTI

Güney Afrika, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gazze Şeridi’ndeki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle ihtiyati tedbir talep ettiği Divan, 26 Ocak’taki kararında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’nin 2’nci maddesinde tanımlanan fiillerin işlenmemesi için elinden gelen tüm önlemleri almasına ve Gazze’de ihtiyaç duyulan temel hizmetlere ve insani yardımın sağlanmasını mümkün kılan acil ve etkili önlemleri almasına hükmetmişti.

Güney Afrika’nın 6 Mart’ta Gazze’de baş gösteren kıtlık nedeniyle yaptığı ek tedbir başvurusunu kabul eden Divan, 28 Mart’ta İsrail aleyhine özellikle insani yardımların Filistinlilere ulaşmasını sağlaması için ek tedbirlere karar vermişti.

Güney Afrika’nın, 10 Mayıs’ta Gazze’deki durumun telafisi mümkün olmayacak derecede kötüleştiği gerekçesiyle üçüncü kez yaptığı ek tedbir başvurusuna ilişkin olarak Uluslararası Adalet Divanı, 24 Mayıs’taki tedbir kararında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x