Koç Holding 65 yıllık dev şirketini 81 milyon dolara sattı

Koç Holding, Tat Gıda Sanayi AŞ’nin sermayesinin %49,04’üne denk gelen kısmını ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne satışına yönelik Pay Alım Satım Sözleşmesi imzaladı.

Sözleşme uyarınca, Koç Holding, Tat Gıda’da sahip olduğu Tat Gıda sermayesinin %43,65’ine denk gelen toplam 59 milyon 364 bin 947,16 TL nominal değerli payları, bedeli pay devir işlemlerinin tamamlandığı tarihte nakden ve peşin olarak tahsil edilmek üzere ve kapanış tarihi esas alınarak hazırlanacak bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki net borç ve net işletme sermayesi tutarları üzerinden uyarlamaya tabi olmak koşulu ile 72 milyon 23 bin 649,13 dolar karşılığında Memişoğlu’na satacak.

Devre konu toplam %49,04 oranındaki Tat Gıda paylarının tamamı için devir bedelinin ise kapanış uyarlamasına tabi olmak üzere 80 milyon 915 bin 335,72 dolar olarak belirlendi.

Koç Holding’in Tat Gıda’da sahip olduğu 6 adet kurucu intifa senedi ise Memişoğlu’na Kapanış Tarihi’nde nakden ve peşin olarak tahsil edilmek üzere toplam 1 milyon 500 bin dolar bedel karşılığında satılacak. Devre konu toplam 15 adet intifa senedinin bedeli ise 3 milyon 750 bin dolar olarak belirlendi.

Devir öncesinde, Tat Gıda’nın sahibi olduğu Ram Dış Ticaret AŞ’nin sermayesinin %7,5’ine denk gelen toplam 449 bin 999,32 TL nominal değerli paylar ile Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret AŞ’nin sermayesinin %1,1’ine denk gelen toplam 64 bin 797,70 TL nominal değerli paylar Koç Holding tarafından satın alınacak.

Devir işlemleri, başta Rekabet Kurumu’ndan izin alınması ve yukarıda belirtilen Tat Gıda iştiraklerinin devrinin tamamlanması dahil belirli kapanış koşullarına tabi olacaktır. Pay Devir Sözleşmesi’nin imzalanmasından itibaren 3 ay içinde işlemlerin tamamlanması öngörülmekte olup, tarafların bu süreyi 60 gün uzatma hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca, Koç Holding’in nihai ana ortağı Temel Ticaret ve Yatırım AŞ ile Memişoğlu arasında, Temel Ticaret’in sahibi olduğu Tat Gıda sermayesinin %3,26’sına denk gelen payların tamamını ya da bir kısmını, Kapanış Tarihi’nden itibaren 6 aylık sürenin sonundan başlamak üzere, 6 aylık bir süre boyunca Memişoğlu’na satma hakkına yönelik de opsiyon sözleşmesi imzalanmıştır.

Konuya ilişkin önemli gelişmeler kamuya açıklanacaktır.

Sonuç olarak, Koç Holding, Tat Gıda’nın %49,04’ünü Memişoğlu Tarım Ürünleri’ne satmıştır. Devir bedeli, kapanış uyarlamasına tabi olmak üzere 80 milyon 915 bin 335,72 dolar olarak belirlenmiştir. Devir işlemleri, Rekabet Kurumu’ndan izin alınması ve diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesi sonrasında tamamlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x