Öykü’nün ölümünde tutuklu sanığa tahliye

Kocaeli’de Öykü Yündün’ün ölümünde tutuklu sanık için 10 yıl hapis ve tahliye kararı verildi.

Olay, 13 Temmuz 2021’de Körfez ilçesi Yeniyalı Mahallesi Koşu Sokak’ta meydana geldi. Evinde kalan arkadaşı Öykü Yündün’ü bırakıp, işe giden Nihat Şeker (40), bir süre sora geri döndü.

Yündün, telefona ve kapı ziline tepki vermeyince, Nihat Şeker 1’inci kattaki evine, merdivenle balkondan girdi. Öykü Yündün’ü hareketsiz gören Şeker, polis ve sağlık ekiplerine ihbarda bulundu.

Ekipler, Yündün’ün hayatını kaybettiğini belirledi. Evde yapılan incelemede uyuşturucu maddeler de bulundu. Gözaltına alınan Nihat Şeker tutuklandı.

Nihat Şeker hakkında ”uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırmak”, ”uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapmak veya sağlama” ve ”ihmali davranışlı kasten adam öldürme” suçlarından Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

SAVCI, TÜM SUÇLARDAN BERAAT İSTEDİ

Olayın karar duruşması bugün Kocaeli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Nihat Şeker ve taraf avukatlarının katıldığı duruşmada, Cumhuriyet savcısı, sanığın tüm suçlardan beraatini talep etti.

Duruşmada söz alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, olayda ihmalin olduğunu belirterek, “Sanık eve geldiğinde durumu kötü olan Öykü Yündün’e yardım etmediği gibi sağlık görevlilerine de hemen haber vermedi, evi toparlamakla uğraştı. Maktulün ölümüne sebep verdiği için sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

”BANA ’15 DAKİKADA KENDİME GELMEZSEM AMBULANSI ARA’ DEMİŞTİ”

Son sözleri sorulan sanık Nihat Şeker ise şu ifadeleri kullandı:

”Öykü olaydan önce bana sara hastası olduğunu, kriz geçirdiğinde ne şekilde davranmam gerektiğini söyledi. Ben de eve geldiğimde öyle görünce kendisini yan çevirdim ve camları açtım. Kendisi bana, daha önce, ’15 dakikada kendime gelmezsem ambulansı ara.’ demişti. Ben de aynısını yaptım. Sağlık ekipleri geldiğinde bana öldüğünü söylediler. Benim kasıtlı ihmal davranışım yoktur. Kendisine uyuşturucu madde vermedim. 3 aydır benimle kalıyordu. Küçük krizler geçirdiği olmuştur. Atılı suçtan beraatimi ve tahliyemi isterim. Suçsuzum.”

TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, Şeker’in ”uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırmak” ve ”ihmali davranışlı kasten adam öldürme” suçlarından beraatine karar verirken, ”uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” suçundan 10 yıl hapis cezası ve 20 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Heyet, Şeker’in tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x