Pixel 9’un yeni özellikleri heyecanlandırıyor

Google’ın Pixel serisine özel olarak geliştirdiği yeni bir uygulama olan Creative Assistant, Android 15 Beta 3 ile birlikte ortaya çıktı. Android Authority’den Mishaal Rahman’ın keşfine göre, uygulama com.google.android.apps.pixel.creativeassistant paket ismiyle Pixel kullanıcılarına sunulacak gibi görünüyor.

Rapora göre, Creative Assistant, Apple’ın kısa süre önce duyurduğu Genmoji’ye benzer şekilde, AI kullanarak etiketler ve muhtemelen emojiler oluşturacak. Her ne kadar uygulama yeni Android Beta’da yer almasa da, Beta’daki Markup uygulaması içinde referanslarına rastlandı. Markup, Google Photos gibi uygulamalarda ekran görüntüsü düzenleme ve açıklama ekleme için kullanılan bir uygulama olarak biliniyor.

Markup uygulamasındaki kodlar, Creative Assistant ile bağlantılı olacak bir “remix” butonuna işaret ediyor. Bu buton, kullanıcılara AI tarafından üretilen etiketleri oluşturma ve bu etiketleri görüntülere ekleme imkanı sunacak.

Creative Assistant özelliğinin, bulut yerine cihaz üzerinde çalışabileceği de belirtiliyor. Pixel 9’da beklenen Tensor G4 çipi ve Google’ın verimli AI modeli Gemini Nano, tam boyutlu görüntülerden daha küçük boyutlu etiketlerin üretilmesini sağlayabilecek kapasitede. Bu, Creative Assistant’ın güçlü bir performans sergileyebileceği anlamına geliyor.

Google’ın mevcut AI destekli yaratıcılık araçlarına benzerlik gösteren bu özellik, örneğin Gboard’un Emoji Kitchen’ı gibi, mevcut emojileri birleştirerek yeni bir emoji oluşturma imkanı tanıyor. Creative Assistant ise Generative AI özellikleri kullanarak tamamen yeni emojiler yaratmaya olanak sağlayacak.

Ancak, Creative Assistant’ın Apple’ın Genmoji’siyle karşılaştırılabilecek kapasitede olup olmadığı henüz belli değil. Genmoji, kullanıcıların mesajlaşma uygulamalarında kişiselleştirilmiş emojiler oluşturmasına imkan tanıyor. Creative Assistant’ın buna benzer bir deneyim sunup sunmayacağı ve erişilebilirliği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Pixel’e özel mi kalacak yoksa daha geniş bir Android kitlesine mi açılacak? Bu soruların cevabını öğrenmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x