Sözcü yazarı: Özgür Özel kazanmadı, Kılıçdaroğlu kaybetti!

Sözcü yazarı Necati Doğru, “CHP 100 yıllık tarihine kırmadan, dökmeden sekizinci genel başkanını da sığdırdı. Özgür Özel 100 yıl içinde sekizinci Genel Başkan oldu. Bilinen, beklenen, umut yükselten bir değişim yaşandı. Özgür Özel kazanmadı! Kılıçdaroğlu kaybetti!” görüşünü ifade etti.

Doğru, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi Özgür Özel’in özgün, seçkin, beklenmedik, olağanüstü bir liderlik göstermesiyle olmadı. Özgür Özel’in bir liderlik elektriği, bir üstün karizması, bir değişim yaratma hikayesi henüz yok. Fasulye ekersen. Fasulye çıkar. Gül dikersen. Güller açar. Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi kendi yaptığından ve yapamadıklarından oldu. Kılıçdaroğlu’nun liderliği içeriden (CHP’nin kendi içinden) ve dışarıdan (ittifak kurduğu 6’lı masanın liderlerinden) sarsılmaya başlamıştı. Kılıçdaroğlu, son seçimleri de kaybedince liderliği güneş görmüş kar gibi erimeye başlamış ve CHP’de kilitlenme belirtileri iyice su yüzüne çıkmıştı” değerlendirmesinde bulundu.

Yazının tamamını okumak için .

Dün, 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi, Cumhuriyet’in ve partinin 100. yılında yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçti. Seçimin ilk turunda Özel 682 oy alarak Kılıçdaroğlu’nu geçerken, Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. 18 oy geçersiz ve 2 oy ise boş olarak sayıldı. Gece saatinde seçimlerin ikinci turu için oy kullanma işlemi başladı. Özel, ikinci turda 812 oy alarak genel başkan olurken Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı. Böylece CHP’de 13 yıllık Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi. Özgür Özel, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisi CHP’nin Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra 8. Genel Başkanı oldu.

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu dönemi bitti, yeni CHP Genel Başkanı Özgür Özel!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x